Bez czarny właściwości lecznicze i zastosowanie

Bez czarny w dawnych czasach był uznawany jako magiczny krzew,miał chronić budowle od uderzeń pioruna. W naszych czasach bez czarny wykorzystuje się w medycynie naturalnej. Jest to nie duże drzewo lub krzew rosnący na terenie całej Polski .

Kwitnie w maju i w tym czasie warto ususzy sobie trochę kwiatków owoce z kolei zbieramy w sierpniu. Do celów leczniczych wykorzystuje się kwiaty i owoce bzu czarnego .Kwiaty działają napotnie,moczopędnie uszczelniają ściany naczyń włosowatych z kolei owoce działają rozwalniająco moczopędnie przeciwbólowo.

Bez czarny można stosować jako naturalne lekarstwo w postaci soku,naparu lub wina

Owoce z powodzeniem mogą być stosowane w chorobach żołądka,wątroby,zaparciach nerwobólach puchlinie wodnej. kamicy moczanowej ,zapaleniu nerek. Kwiaty z kolei w chorobach takich jak astma,katar gorączka, różyczka zapalenie pęcherza moczowego zapalenia oskrzeli czy choroby skórne. Z kwiatków w czasie kataru i kaszlu warto zrobić inhalacje ułatwi to nam oddychanie .Napar z kwiatków bzu silniej działa niż napar lipowy i można podawać go dzieciom.

W czasie przeziębienia z podwyższoną temperaturą warto mieć w domu pod ręką opakowanie kwiatów bzu czarnego do tego sok malinowy Wieczorem przed snem gdy czujemy się rozbici warto wypić herbatkę z tych produktów działają napotnie i przeciwgorączkowo. Warto też jesienią przygotować sobie sok z bzu czarnego zimą jak znalazł na grypę .Owoce bez problemu pozyskamy w naturze wystarczy sokownik lub zwykły garnek ,owoce wypłukać wsypać do garnka i podgrzewać na wolnym ogniu co jakiś czas mieszając ,gdy owoce puszczą sok wycisnąć przez gazę pozostawić do ostygnięcia .Sok z czarnego bzu właściwości posiada spore warto więc przygotować go sobie w sezonie letnim,w okresie zimy można dodawać go do herbatki.

Przecedzić dodać cukier w proporcji 1:1 zagotować przelać do butelek i sok gotowy .Sok można stosować u dzieci korzystnie wpływa na drogi moczowe przeciw działa moczeniu nocnemu ,przeciwdziała biegunkom. Z pozostałości można zrobić powidła smakują wyśmienicie dodatkowo wskazane są przy wrzodach żołądka i dwunastnicy .Kto ma czas i ochotę na dobre wino ,które nie tylko ma piękny kolor ,smak ale również działa korzystnie na układ trawienny. Wystarczy nazbierać 2 kg owoców bzu czarnego do tego 4 kg cukru 6 litrów wody 30 gr kwasku cytrynowego i drożdże.

ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:

  • czarny bez na astme
  • czarny bez wlasciwosci
  • czarny bez wlasciwosci leczniczeLeave a Reply